Які позитивні аспекти членства України в ЄС та НАТО для країн Заходу?

23-24 червня на саміті лідерів Євросоюзу буде розглядатись питання отримання Україною статусу кандидата на вступ у ЄС, яке стане великим моральним фактором для українців в ході війни, що ведеться Росією. Для українців, які нині борються за існування своєї країни, демонстративний сигнал ЄС про те, що шлях їхньої країни до майбутнього членства в ЄС тепер офіційно відкритий, був би дуже корисний. Водночас важливим також є питання щодо користі для країн Заходу від вступу України до ЄС, та НАТО.

Перш за все статус України як реального кандидата у ЄС змінить порядок денний міжнародних відносин у Східній Європі. Сьогоденна сіра зона безпеки між Заходом, з одного боку, і Росією, а також її сателітом Білоруссю, з іншого, стане значно мешою. А остаточний вступ України (разом з Молдовою та Грузією) до ЄС та НАТО нарешті сформує повну геополітичну структуру Східної Європи, збалансувавши безпекове середовище та усунувши залишки штучно створеного Москвою прикордонного розподілу в Європі після розпаду СРСР.

Для Москви однозначна позитивна відповідь ЄС Києву стане важливим сигналом. Росія зіштовхнеться з колективною європейською заявою про стратегічну значущість України для ЄС. Позитивне послання Заходу щодо України суперечитиме кремлівському уявленню про українців, як народу, який не відбувся чи навіть якого не існує. Зокрема, це кинуло б виклик масованій матеріальній та ідеологічній атаці Кремля на ідентичність українців. Як заявив в інтерв’ю французькому виданню Journal du Dimanche Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель: «Україна проводила реформи та підготовку до членства в ЄС задовго до російського вторгнення, тому ЄС може відкрити перспективу такого членства для країни, що є близькою за цінностями, історією та культурою».

Вступ України до НАТО додасть безпеці Європи нові вмотивовані, навчені і спроможні оборонні сили, які героїчно уже 4 місяць боряться із донедавна другою армією світу. Тобто це – дуже практичний внесок з боку Києва. Це ревіталізує Альянс і може створити нові моделі відносин в його рамках.

Довгострокове об’єднання Європи – це один з ключових викликів ХХІ століття. Завершення цього процесу можливе лише із приєднанням до її єдиного простору цінностей та інституцій України, Молдови Грузії та вільної Білорусі – загалом тих держав і народів, які усвідомлюють свою європейську приналежність.

Вступ України до ЄС та НАТО і не «прогинання» перед погрозами Росії створить реальні основи для довгострокового миру в Європі. Країнам Заходу не варто боятися погроз Росії. Варто боятися слабкості власних рішень, які заохочують подальшу агресію Росії. Окрім цього, повне об’єднання Європи може покласти початок внутрішній трансформації РФ й матиме вплив на демократичне перетворення Росії.