Росія викрадає українських дітей

За офіційними даними загалом з 24 лютого по 19 березня в Україні від російської збройної агресії загинули вже 205 дітей та 367 дістали поранень. 

Під час повномасштабного вторгнення Росія порушує базові права дітей на життя та безпеку. Обстрілюючи ракетами і танками домівки мирних мешканців, росіяни вбивають батьків і викрадають українських дітей на тимчасово окупованих територіях України.

За інформацією з різних джерел до Російської Федерації примусово вивезено вже понад 121 тисячу дітей. Це як діти-сироти, так і ті, які мають батьків. Росія у 21 столітті викрадає українських дітей та примусово депортує їх до Володимирської, Омської, Челябінської областей РФ та Сахаліну. Частину дітей було вивезено з Маріуполя в Донецьк, а потім в напрямку Таганрога. При цьому росіяни намагаються виправдати незаконну депортацію дітей тим, що піклуються про сиріт покинутих Україною. Проте, всіх дітей-сиріт разом з дитячими будинками було централізовано евакуйовано з Маріуполя ще 24-25 лютого.

Кремль знов діє аналогічно сценарію 2014 року, коли примусово було вивезено сотні дітей з Криму так званим «потягом надії» для їхнього всиновлення на території РФ. І ми пам’ятаємо що саме за це Росію було виключено із Європейської мережі омбудсменів з прав дитини (ENOC). 

Наразі, за ініціативи Путіна державна дума РФ опрацьовує зміни до законодавства, щоб спростити процес усиновлення. Вказане свідчить про те, що вони планують віддавати маленьких українців без «зайвих» перевірок та законних норм з метою приховати місце й деталі перебування незаконно депортованих дітей. При цьому, у разі реалізації цієї законодавчої ініціативи зміна родини та повернення дітей до України стане майже неможливим.

Більш того, вказане грубо порушує закони України, якими визначено спеціальну процедуру усиновлення українських дітей іноземцями за погодженням з Національною соціальною сервісною службою України.

Такі дії Кремля є грубим порушенням 7 та 21 статтей Конвенції ООН про права дитини, а також 49 статті Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни, якою забороняється здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію. 

Проте найбільш жахливим є те, що росіяни використовують дітей як “живий щит” від ЗСУ. Так 11 квітня окупанти у м. Волноваха змусили учнів повернутись до навчання у будівлю місцевої школи. Попри те, що зовсім недалеко проходили бойові дії, під час яких, за міжнародним гуманітарним правом, дітей мають особливо ретельно захищати. 

За інформацією Центру протидії дезінформації при РНБО, РФ використовує депортованих дітей з України також для пропаганди та фейків. Кремлівські ЗМІ поширюють інтерв’ю про вивезених з України дітей, яких пропагандисти називають шпигунами у “спецоперації”. Зокрема, поширюють дезінформаційні матеріали про те, як «Український режим, наслідуючи Третій рейх, відправляє воювати дітей».  Путінська пропаганда використовує начебто інтерв’ю з українськими дітьми. У матеріалах наводяться беззмістовні цитати, на додачу до яких псевдожурналісти дезінформують, що саме «ці діти від початку спецоперації працювали шпигунами в Україні”. Використання Росією дітей в інформаційній війні є ще одним грубим порушенням норм Міжнародного права.

Крім того, в Росії на державному рівні планують створити спеціальні табори для депортованих українських дітей для вивчення російської мови. Вони будуть призначені для дітей, які погано володіють мовою країни-агресора та не можуть навчатися в російських школах.

При цьому, багато експертів вказують на такі цілі незаконної депортації українських діток, які переслідує Росія:

  • формування та підготовка людського ресурсу для російських силових відомств;
  • вирішення власних демографічних проблем;
  • створення резерву ідеологічно оброблених, «правильних» українців, яких в подальшому залучатимуть до формування окупаційних органів влади на окупованих територіях.

Такі дії Кремля можна кваліфікувати як «кіднепінг», що потребує негайної та рішучої реакції міжнародної спільноти. У зв’язку з цим, Україна закликає Комітет ООН з прав дітей, Комітет ООН з прав людини,  Глобальний Альянс національних інституцій з прав людини (GANHRI) вжити усіх можливих заходів з метою недопущення подальшої незаконної депортації українських дітей до Росії,  та сприяти поверненню вже вивезених на територію РФ дітей до безпечних районів України.